Halı Türleri

Makine halısı

Makine halıları el halılarına benzer bir yapının halı dokuma makineleri vasıtasıyla yapıldığı dokulardır. Makine halılarında ilmeler düğüm biçiminde olmayıp, genellikle atkı iplikleri arasına sıkıştırılmış “U” veya “V” biçimindeki iplik parçalarıdır.

Akrilik Halı

Sentetik bir elyaf olan akrilik, sentetik ürünler içerinde yüne en çok benzeyen üründür. Bu sebeple yapay yün olarak da adlandırılmaktadır. Yumuşaklığı ve dokusu ile yüne benzemesi ve fiyatının yün halılara göre daha uygun olması akrilik halının çok tercih edilmesine sebep olmaktadır

Shaggy Halı

Shaggy halı uzun saçaklı iplikleri olan bir halı türüdür. Nadiren kısa saçaklı olan modelleri de bulunmaktadır. Shaggy halının yumuşak yapısı, dokuma halıda da vardır.  Dokuma halıyı yıkayabilir kolayca temizleyebilirsiniz ancak  Shaggy halı bu konuda oldukça naziktir.

Jel Tabanlı Halı

Jel tabanlı halılar kalite olarak daha düşük seviyedeki halılardır. Her ne kadar üzerinde kullanılan iplikler kaliteli olsa da tabanının yapısı halının daha dayanıksız olmasına sebep olur. Bu sebeple de jel tabanlı halılar genel olarak çabuk deforme olabilecek alanlarda kullanılmaktadır.

Patwork halı

Büyük bir emek altında özel el işçiliği ile tasarımları gerçekleştirilen birbirinden farklı bu el sanatı ürünleri, bir bütün halinde tamamlandıktan sonra özel bir işleme alınır. Kesimi gerçekleştirildikten sonra meydana gelen muhteşem görünüm altındaki seçenekli çeşitlerle patcwork halı çeşitleri meydana gelir. Özellikle farklı yörelerden toplanarak üretimi sokulan bu özel halı çeşitleri, geleneksel yün el halılarıdır ve yıkama boyama işlemlerin ardından istenilen boyutlarda küçük parçalara kesilerek; evler için harika modeller ortaya çıkarılır. Günümüzde sınırsız sayıdaki desen tasarımları altında hayal gücünün sınırlarını zorladığı muhteşem görünüm kapsamındaki bu ürünler, evlerinize hem kaliteyi getiriyor hem de doğallık sunuyor. Tamamen el işçiliğiyle hazırlan bu özel ürün çeşitleri, üretim hattında profesyonel bir hale getiriliyor ve evlerde kullanılmak için hazırlanıyor.